Sensoryczny muzyczny plac zabaw

Robienie instrumentów muzycznych daje dużo radości a każdy nowy dźwięk to wielki sukces. Parę lat temu współpracowałem ze świetnymi muzykami, którzy mnie zarazili muzyką, milo było patrzeć, jak tworzą instrumenty, na których później sami grają. Grać niestety nie umiem, ma to jednak zalety przy projektowaniu takich zabawek, gdyż wyszukuje proste samogrające instrumenty. Dobrym przykładem są np. kije deszczowe, które wydają piękne dźwięki, jak się je tylko obróci.
# Materiały i dźwięki Drewnianą konstrukcję wypełniliśmy instrumentami muzycznymi. Są grzechotki, dzwonki, instrumenty szarpane, tarki, cymbałki, klekotki inne nietypowe instrumenty. Zrobiliśmy też kije deszczowe, które brzmią jak spadający deszcz, zestaw burzowy uzupełnia blacha udająca pioruny. Konstrukcję i podłogę zrobiliśmy z wiązu. Instrumenty zrobiliśmy z twardej akacji, dzwonki z topoli, kije deszczowe ze świerku rezonansowego a tarki i inne instrumenty z wiązu. Całość zaimpregnowaliśmy pokostem lnianym zabarwionym naturalnymi glinkami i ziemiami. # Zabawka dźwiękowa i dzieci Zabawka jest przystosowana dla dzieci niepełnosprawnych i ma służyć pomocą w terapii. Dzieci mogą wjechać wózkiem do jej środka i wygodnie grać na instrumentach. Są też struktury ułatwiające orientację dzieciom niewidomym.
# Fragment instrukcji „Zachęcamy do ukierunkowania dzieci na współpracę i grę zespołową. Zalecane jest wybranie się z dziećmi na spacer do lasu zebranie patyków, iglastych gałązek, miotełek z gałęzi szyszek orzechów i innych rzeczy, które pozwolą wydobywanie własnych dźwięków. Można też doczepić inne tymczasowe instrumenty np. zrobione przez dzieci dzwoneczki. Zabawka jest przeznaczona dla dzieci i dzieci powinny mieć możliwość „oswojenia” jej narysowania własnych znaków i dodania własnych elementów. Dobrze je też do nagrać dźwięki, muzykę i rozwijać ją w trakcie dalszej zabawy.” Dla dzieci szczególnie wrażliwych na dźwięki zaleca się używanie zatyczek do uszu lub słuchawek, które wytłumią część dźwięków, ale nie odbiorą im radości z zabawy.” Jeśli chcesz taką zabawkę możesz zamówić w naszym sklepie: https://qp.pl/produkt/zestaw-instrumentow-muzycznych-na-plac-zabaw/ Autorzy: Robienie takich zabawek to praca zespołowa, zaprojektowałem go i wykonałem razem z moim ojcem i kuzynem. Projekt i wykonanie: Barnaba Wójtowicz-Szczotka, Jacek Szczotka, Marek Skrobiś.

Scroll to Top
Galeria Fraktale